
Rozmowa z Gabrielem Salwą, instruktorem w Stajni Polanika
Hipoterapia jest ostatnio często poszukiwaną metodą rehabilitacji. Czy to tylko moda, czy rzeczywiście rezultaty terapii są bardzo zadowalające?
To jedna z najlepszych znanych form terapii psychoruchowej. Należy do rehabilitacji wieloprofilowej, łączącej działanie ruchowe, psychiczne, sensoryczne oraz społeczne. Terapię z udziałem koni stosuje się zarówno u dzieci, młodzieży, jak i u dorosłych. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta. Jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapii. Konie, ich ciepło i ruch dają zupełnie nowe możliwości, niespotykane w innych metodach terapeutycznych. Hipoterapia to nie tylko jazda, lecz również zajęcia prowadzone przy koniu z poziomu ziemi – terapeutyczne czyszczenie koni, terapeutyczne karmienie koni.
Pacjenci z jakimi schorzeniami najczęściej korzystają z hipoterapii?
Terapia niepełnosprawnych z zastosowaniem metody hipoterapii obejmuje głównie osoby niepełnosprawne ruchowo, sensorycznie i umysłowo. Dobroczynne dla zdrowia skutki kontaktu z koniem znane były już w starożytności, a jako metoda leczenia pojawiły się w nowoczesnej medycynie w latach 50.-60. XX w., zwłaszcza w neurologii, ortopedii i psychiatrii. Zatem wachlarz schorzeń, w których stosuje się hipoterapię jest naprawdę ogromny. W wielkim skrócie wymienić można np. Mózgowe Porażenie Dziecięce, choroby mięśniowe, stany po urazach i chorobach mózgowo-czaszkowych, choroby psychiczne, zespoły genetyczne, amputacja kończyn, przepuklina oponowo-rdzeniowa, stwardnienie rozsiane, stany po udarze mózgu, uzależnienia oraz osoby niewidome i niedowidzące.
Jak zatem wpływa ta terapia na organizm?
Korzyści płynące z hipoterapii oczywiście można podzielić na fizyczne i psychiczne. Te pierwsze to przede wszystkim wzmocnienie mięśni grzbietu czy brzucha, poprawa sylwetki, regulacja napięcia mięśniowego, doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu, stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego zapobieganie przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach. Równie ważna, o ile nie ważniejsza jest druga strona hipoterapii, czyli pozytywny wpływ na psychikę pacjenta. Kontakt z przyrodą działa motywacyjnie, zwiększa poczucia własnej wartości, zmniejsza zaburzenia emocjonalne, działa kojąco, a przez to także zwiększa ochotę na inne ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne.
Dużo mówimy o zaletach, ale czy są jakieś przeciwskazania do hipoterapii?
Niestety tak, ale to podobnie jak w przypadku innych zabiegów rehabilitacyjnych. Są one związane głównie z niestabilnością kręgów szyjnych np. w zespole Downa, odklejeniem siatkówki i zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym, wodogłowiem, urazami i dysfunkcjami stawów biodrowych, padaczką, niektórymi chorobami układu kostnego, podwyższoną temperaturą i infekcjami, uczuleniami, niektórymi przypadkami hemofilii czy dyskopatii. Hipoterapie odradza się także w przypadkach głębokiego upośledzenia umysłowego oraz niektórych chorób psychicznych.
Jakie zajęcia ze zwierzętami proponuje Ośrodek Polanika? Czy to tylko hipoterapia?
Prowadzimy także onoterapię, czy najprościej mówiąc hipoterapię z naszym osiołkiem Lolą. Jest wrażliwa, wierna, towarzyska i ciekawska. Jako niższy i mniej płochliwy od konia osioł doskonale nadaje się do wszelkich zajęć z dziećmi. Idąc stępem osioł ma proporcjonalnie dłuższy krok niż koń, jednocześnie ma węższy grzbiet, co ułatwia jazdę.
Ponadto Ośrodek oferuje także zajęcia indywidualne i grupowe dogoterapii, a na terenie Kompleksu Świętokrzyska Polana znajduje się Brzozowa Zagroda, gdzie spotkać można na przykład owieczki, baranki, świnki i króliki.
Jeśli chodzi zajęcia prowadzono w Stajni Polanika, to nie tylko hipoterapia. Zapraszamy również na naukę jazdy konnej oraz przejażdżki po najbliższej okolicy. Zachęcam do śledzenia naszych działań na profilach facebookowych Ośrodka Polanika i Stajni Polanika.