
Rehabilitacja w wodzie zyskuje sobie coraz więcej miłośników. I to w każdym wieku. O zaletach tej terapii opowiada Ania Paszkiewicz, terapeutka na basenie Ośrodka Polanika.
Rehabilitacja w wodzie przyspiesza proces powrotu do sprawności. Dzięki takim ćwiczeniom rozluźnione są stawy i mięśnie. – Pacjenci z problemami ortopedycznymi często właśnie w wodzie stawiają „pierwsze kroki” czy lepiej utrzymują równowagę. Ćwiczenia są mniej uciążliwe i co ważne, nie ma w ich trakcie dolegliwości bólowych. Biorąc pod uwagę odciążenie stawów to 45 minut ćwiczeń „na sucho” zamienionych tylko na 10 min ćwiczeń w wodzie, a poza tym dzięki odciążeniu pacjenta, możliwe jest dokładne wykonywanie zaleconych ćwiczeń – mówi Ania Paszkiewicz. Ponadto woda pomaga walczyć z obrzękami, a ciśnienie hydrostatyczne wpływa też na krążenie, ukrwienie tkanek, pracę serca i duże pnie żylne. –To terapia bez ograniczeń wiekowych. Z tej formy terapii mogą korzystać osoby z wszelkimi schorzeniami narządów ruchu, ortopedycznymi i reumatologicznymi. Wskazaniami są również m.in. udary mózgu, stwardnienie rozsiane, autyzm, zespół Downa czy choroba Parkinsona. Jedynymi przeciwskazaniami są w zasadzie otwarte rany, dojścia centralne, tracheotomia, gorączka, zakrzepica i wysokie ciśnienie tętnicze. Terapia w wodzie to także doskonała forma relaksu, która szczególnie pozytywnie wpływa na prowadzenie terapii z dziećmi. – Dzięki połączeniu formy ćwiczeń i zabawy najmłodszych pacjentów wcale nie trzeba namawiać do rehabilitacji. Specjalnie dobrane metody, a jest ich wiele, sprawiają, że dzieci się nie nudzą, a ćwiczenia nie są uciążliwe – dodaje Ania.
Rehabilitacja w wodzie znajduje się w ofercie Ośrodka Polanika podczas turnusów, ale także w formie ambulatoryjnej. W Polanice są dwa baseny – pływacki o głębokości na 1,25m i rehabilitacyjny o głębokości wody 1m, a także jacuzzi. Niecki wyposażone są w poręcze i specjalne schodki ułatwiające wejście do wody. Dla osób poruszających się na wózkach i tych, które mają problem z przemieszczaniem się zamontowano profesjonalny dźwig, który w wygodny sposób przenosi pacjenta z wózka do basenu. – W Ośrodku Polanika zajęcia w wodzie prowadzone są w postaci zajęć indywidualnych lub grupowych, co jest ściśle związane z rodzajem schorzenia u danego pacjenta. Terapia dostępna jest dla wszystkich niezależnie od wieku i umiejętności pływackich. Zajęcia absolutnie nie ograniczają się do nauki pływania. Wykorzystujemy cały wachlarz różnych metod i ćwiczeń, a w przypadku dzieci zabaw dostosowanych do potrzeb każdego, kto korzysta z takiej formy rehabilitacji. Warto podkreślić, że dla najmłodszych to nie tylko powtarzane schematycznie ćwiczenia, ale przede wszystkim zabawa, nauka kontroli oddechu, kontroli ciała w wodzie, a nawet nauka kolorów i mowy. Po zajęciach zachwyceni są mali pacjenci oraz ich opiekunowie – mówi terapeutka Ania. W godzinach poza trwającymi na basenie zabiegami rehabilitacyjnymi, Goście Ośrodka Polanika mogą skorzystać także z zajęć aqua aerobiku oraz nauki pływania dla dzieci i dorosłych lub po prostu zrelaksować się w wodzie czy jacuzzi.