Lipiec zaczyna nam się od sympatycznego święta. Pierwszy dzień wakacyjnego miesiąca jest bowiem obchodzony jako Dzień Psa. Pomysł na takie docenienie czworonogów zrodził się w 2007 roku w redakcji czasopisma „Przyjaciel Pies”. Od tej pory w wielu miejscach psiaki są tego dnia szczególnie traktowane, a warto tu dodać, że są też częstymi gośćmi Ośrodka Rehabilitacyjnego Polanika.
Psy pojawiają się m.in. na zajęciach z dogoterapii. W Ośrodku Rehabilitacyjnym Polanika prowadzi takie zajęcia terapeutka Karolina Moćko. W zajęciach rehabilitacyjnych pomaga jej Max – wierny przyjaciel, z którym Karolina ćwiczy już od pięciu lat. To golden retriever, jedna z trzech psich ras wykorzystywanych do dogoterapii.
– Dogoterapia to działanie terapeutyczne, głównie mające na celu wzmocnienie motywacji pacjenta i rozbudzanie w nim chęci działania – mówi Karolina. I od razu dodaje, że w zakresie rozwoju fizycznego dogoterapia rozwija funkcje motoryczne, a w zakresie zdrowia psychicznego działa na obniżanie lęków i napięć, rozwijanie umiejętności koncentracji na zadaniu, rozbudzanie uczucia szczęścia i radości, podwyższanie samooceny. Z kolei w zakresie sfery poznawczej to nabywanie nowych umiejętności, rozwijanie słownictwa, polepszanie pamięci, praca nad znaczeniem pojęć przestrzennych, a w zakresie sfery emocjonalno-społecznej to budowanie pozytywnych relacji w zespole, czy rozwijanie chęci współpracy w grupie.
W naszym ośrodku stosowane są zajęcia z udziałem psa – terapeutyczne i edukacyjne.
Ale to jeszcze nie wszystko. Swojego pupila można też zabrać ze sobą na turnus rehabilitacyjny do Ośrodka Polanika. Jesteśmy obiektem przyjaznym dla zwierząt, których nie brakuje zresztą na terenie Kompleksu Świętokrzyska Polana.
Chęć pobytu z psem wystarczy zgłosić pracownikom Recepcji. Należy jednak pamiętać, że obecność psa podczas turnusu odbywa się za dodatkową opłatą i jest możliwa jedynie w przypadku noclegu w jednym z naszych domów.