25 i 26 marca w naszym Ośrodku odbył się pierwszy rodzinny zjazd w ramach Światowego Dnia Zespołu Downa. Podczas wydarzenia pojawiło się prawie stu rodziców z dziećmi z zespołem Downa z całej Polski. Uroczystość zainaugurowała Pani Ewa Błaszczyk, aktorka i Prezes Fundacji Akogo?, której podopieczni przyjeżdżają do Ośrodka Polanika na bezpłatne turnusy rehabilitacyjne po wybudzeniu ze śpiączki.
Gości przywitały: współwłaścicielka ośrodka Katarzyna Michoń oraz dyrektor Paulina Baran. Następnie Pani Małgorzata Domagała z działu sprzedaży przedstawiła uczestnikom ośrodek oraz możliwości, jakie oferuje. Następnie specjalistki: lekarz rehabilitacji Małgorzata Adamczyk, fizjoterapeuta Lena Kulczycka, terapeuta dziecięcy Karolina Moćko omówiły zagadnienia związane z rehabilitacją dzieci z Zespołem Downa.
Czas uczestników zjazdu umiliły wspaniałe występy grupy tanecznej Uśmiech z Kielc, zdobywców licznych wyróżnień w turniejach tanecznych. Zespół pokazał swoje energetyczne układy hip hop oraz piękny występ baletnic ze wstęgami. Do tancerzy dołączali mali goście, którzy bawili się przy muzyce razem z nimi.
Po południu na terenie ośrodka pojawili się motocykliści z Bractwa Motocyklowego Pakt, którzy udostępnili swoje motory do zdjęć. Dzieci były zachwycone atrakcją. Ponadto nasi rehabilitanci oraz animatorzy przez cały dzień zajmowali się dziećmi, zapewniając im liczne atrakcje: m. in. sensoplastykę, bilard, piłkarzyki, hokeja, malowanie twarzy, wspólne gry i zabawy oraz grupową rehabilitację. Podczas przerw rodziny miały okazję zwiedzić również oceanarium oraz obejrzeć wystawę akwarystyczną, która odbywała się na terenie Kompleksu Świętokrzyska Polana.
Po przerwie wystąpiła Prezes Fundacji Kochaj mnie po prostu Aleksandra Gładyś-Jakubczyk z mężem Maciejem Jakubczykiem. Małżeństwo opowiedziało o emocjonalnych aspektach podejścia do dzieci z zespołem Downa oraz roli ojca w rodzinie. Ich wystąpienie poruszyło publiczność, która miała łzy w oczach.
Kolejnym prelegentem była Prezes Stowarzyszenia Zakątek 21, Anna Grochowska. Stowarzyszenie Zakątek 21 to jedna z najstarszych działających instytucji, która dla rodziców jest skarbnicą wiedzy na każdy temat. Pani Ania przedstawiła imponujące statystyki oraz zachęciła uczestników do aktywności w stowarzyszeniu.
O swojej zdolnej córce Alicji, która ma Zespół Downa opowiedziała Marta Młodzińska. Pani Marta jest szkoleniowcem metody krakowskiej, dzięki której jej córka zdobyła niesamowite umiejętności. Przedstawiła również ile czasu i zaangażowania wymaga ta metoda, by osiągnąć zamierzone cele.
Kolejna prelekcja pozwoliła rozruszać się gościom. Psychoterapeuta Robert Adamczyk bawił się z rodzicami, by pokazać im na czym polega terapia poprzez zabawę. Następnie opowiedział bajkę o orle metodą Kamishibai, czyli w formie Papierowego Teatru.
Jako ostatnia wystąpiła logopeda z Ośrodka Polanika, Pani Agnieszka Pacholec. Jej wystąpienie spotkało się z dużą aprobatą rodziców. Pani Agnieszka opowiedziała o ważnych aspektach logopedycznych oraz swoim bracie, który ma zespół Downa.
Zwieńczeniem pierwszego intensywnego dnia zjazdu z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa było integracyjne ognisko. Przez cały czas trwania zjazdu rodzinnego można było wziąć udział w skarpetkowym konkursie, który wygrała Pani Marzena Waśniewska. Gratulujemy serdecznie i zapraszamy do nas na turnus.
Nasi eksperci przedstawili różne spojrzenia na schorzenie jakim jest Zespół Downa. Mamy nadzieję, że każdy z rodziców zdobył nową przydatną wiedzę oraz dobrze się bawił podczas atrakcji, które przygotowaliśmy dla naszych dużych i małych uczestników. Widzimy się za rok podczas drugiej edycji!