
Ćwiczenia z fizjoterapeutą pomogą nie tylko w odzyskaniu zakresów ruchu czy poprawieniu siły mięśni. To także nieoceniona pomoc w walce ze złymi emocjami.
Ogromny stres i lawina przeżyć dotykają każdej kobiety po operacji usunięcia piersi. Ważne jednak, aby mimo tego bólu i emocji w odpowiednim czasie rozpocząć rehabilitację. Skutkami mastektomii mogą być bowiem zaniki mięśniowe, obrzęk limfatyczny, zmniejszenie wydolności oddychania i układu krążenia, ograniczenie ruchomości w okolicach klatki piersiowej i stawów kończyny górnej, zrosty i blizny oraz zaburzenia symetrii ciała. Nieleczone mogą nieść ze sobą kolejne powikłania. Lekarstwem jest ruch. – Ćwiczenia można zacząć już kilka dni po operacji. To jednak dopiero początek. Jak już zagoją się rany pooperacyjne koniecznie trzeba zintensyfikować działania na rzecz powrotu do sprawności. Bardzo istotne jest to, by wszystko odbywało się pod fachowym okiem terapeuty. Brak ćwiczeń nie wpływa dobrze, ale również z ich nadmiarem nie można przesadzić. – mówi Anna Krzeszowska, kierownik rehabilitacji w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym Polanika.
Ćwiczenia po mastektomii można wykonywać podczas ambulatoryjnych zajęć terapeutycznych, jak i w różnych codziennych sytuacjach np. w czasie rozmowy z bliskimi czy podczas oglądania telewizji. – Warto także udać się na specjalistyczny turnus rehabilitacyjny. To czas kiedy w pełni można skupić się na pracy nad sobą oraz wyciszyć i odpocząć. Oprócz bogatego programu zabiegów – m.in. masaży, hydro i kinezyterapii, ćwiczeń – podczas takiego pobytu odbywają się spotkania z psychoterapeutą. To zatem połączenie idealne – dodaje Anna Krzeszowska.
Podstawowe ćwiczenia, które można zrobić samemu, nawet kilka dni po zabiegu:
- zaciskanie miękkiej piłeczki w dłoni na kilka sekund
- delikatne krążenia ramion
- naprzemienne zginanie rąk w łokciach, ważne by dłonie skierowane były w stronę barku
- unoszenie rąk i ramion do góry i w bok,
- automasaż limfatyczny.