TERAPIA MANUALNA FDM
oraz
METODA BOBATH DLA DOROSŁYCH
Terapia manualna FDM (Fascial Distortion Model)
FDM – Fascial Distortion Model, to wyjątkowo skuteczna forma diagnozy oraz terapii dolegliwości bólowych, a także dysfunkcji narządu ruchu w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego. Model opiera się na gestykulacji oraz słowach, których używają pacjenci w trakcie opisywania swoich dolegliwości (pacjenci najczęściej interpretują je jako ból oraz ograniczenie zakresu ruchu). Jeżeli za pomocą ściśle określonych technik manualnych skorygujemy odkształcenia, wówczas możemy zaobserwować niemal natychmiastową poprawę dolegliwości bólowych, zwiększenie zakresów, płynności i dynamiki ruchu, poprawę czucia głębokiego, a często również normalizację odruchów miotatycznych, tonusu i siły mięśniowej. Techniki manualne o najwyższej skuteczności terapeutycznej, stosowane przez terapeutów FDM, często do złudzenia przypominają gesty wykonywane przez pacjentów w trakcie prowadzonego wywiadu (wskazywanie linii, punktów etc.), dzięki czemu działanie terapeutyczne staje się logiczne, mierzalne i zrozumiałe nie tylko dla terapeuty, ale również dla pacjenta.
Terapia manualna FDM, ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych. Fizjoterapeuta poprzez ucisk odpowiednich punktów na ciele, stosując różne techniki terapii tkanek miękkich dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową.
Zastosowanie terapii manualnej FDM
Model FDM wyróżnia sześć odkształceń układu powięziowego zaburzających funkcje narządu ruchu, jak i proces jego leczenia. Każda dystorsja charakteryzuje się ściśle określonymi objawami symptomami, które są przyporządkowane do konkretnego gestu (mowa ciała) oraz słowa klucza, jak np. “ciągnie”, “kłuje”, “mrowi”, a znajomość ich jest fundamentalna dla postawienia właściwej diagnozy FDM i przeprowadzenia skutecznej terapii.
Metoda Bobath dla dorosłych (IBITA BOBATH)
Założenia metody zostały opracowane przez Bertę i Karela Bobath, którzy pierwotnie stworzyli techniki do pracy z dziećmi z porażeniem mózgowym. Dopiero po kilku latach ciągłego doskonalenia i rozwoju metody stwierdzono, że po pewnych modyfikacjach może być ona przydatna w terapii dorosłych Pacjentów z neurogennymi zaburzeniami ruchu i napięcia mięśniowego. Szczególny nacisk położony jest na normalizację napięcia mięśniowego odpowiadającego za prawidłową postawę i wzorzec ruchu poprzez hamowanie reakcji nieprawidłowych.
Metoda Bobath to koncepcja przeznaczona dla osób z zaburzeniami funkcjonowania centralnego układu nerwowego (udar mózgu, uraz czaszkowo-mózgowy, stwardnienie rozsiane). Celem koncepcji jest badanie i terapia pacjentów z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, rozwiązująca problemy i zaburzenia funkcji, ruchu i tonusu mięśniowego. W koncepcji kładzie się szczególny nacisk na normalizację napięcia mięśni oraz budowanie stabilności centralnej – odpowiadających za prawidłową postawę i wzorzec ruchowy. Proces usprawniania obejmuje zarówno postępowanie w fazie ostrej, jak i przewlekłej. Terapia Bobath dla dorosłych jest koncepcją terapeutyczną pracy ukierunkowanej na zadania. Twórcy metody zauważyli, że najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się włączając terapię w jak najkrótszym okresie czasu po uszkodzeniu układu nerwowego.