
Na liście zalecanych zabiegów w Ośrodku Polanika znajduje się wiele ćwiczeń z wykorzystaniem unikatowego na krajową skalę sprzętu. Nowoczesne rozwiązania to nie tylko szybsza poprawa sprawności, ale także łatwiejsze i bardziej przyjemne ćwiczenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Bieżnia antygrawitacyjna ALTER-G
To innowacyjne urządzenie zapewniające trening oraz terapię w warunkach odciążenia przede wszystkim w schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych.
Bieżnia antygrawitacyjna ALTER-G przeznaczona jest dla osób, które wracają do zdrowia po kontuzji czy zabiegu chirurgicznym. Urządzenie pomaga w profilaktyce upadków, reedukacji chodu czy poprawie wydolności. Czy wiecie, że zmieniając poziom odciążenia na ALTER-G można ćwiczyć w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80%?
SPACECURL 3D
To trójwymiarowa, rewolucyjna koncepcja diagnostyczno-terapeutyczna, której zadaniem jest jednocześnie oceniać i leczyć deficyty związane z układem sensomotorycznym oraz stymulować stabilność centralną.
Sprzęt sprawdza się doskonale przy bólach kręgosłupa oraz w terapii schorzeń ortopedycznych i neurologicznych. Pomaga w treningu koordynacji ruchowej, zwiększaniu zakresów ruchowych i regulacji mobilności.
Pablo Maks
Kompaktowy, przenośny zestaw urządzeń oferujących pakiet możliwości pomocnych w rehabilitacji w dysfunkcjach motorycznych kończyny górnej. Narzędzie, które z jednej strony służy do pomiarów diagnostycznych, a z drugiej do terapii funkcjonalnej z zastosowaniem sprzężenia zwrotnego. Zestaw gier (ćwiczeń) pozwala w pełni dostosować sesję ćwiczeniową do aktualnych możliwości pacjenta.
Pablo umożliwia wykonanie najbardziej różnorodnych ruchów ściskowych ręki takich jak chwyt cylindryczny, prostowanie, stretching, chwyty szczypcowe, mierząc ich siłę w tym samym czasie. Urządzenie mierzy również zakres ruchomości w stawach kończyny górnej (ramienny, łokciowy, nadgarstkowy) poprzez zintegrowane czujniki pozycji.
Oprogramowanie zintegrowane z kartoteką pacjenta pozwalana na przedstawienie wszystkich wyników pomiarów i ćwiczeń w sposób numeryczny i graficzny przekazując bardzo przejrzystą informację na temat postępów terapii. W skład zestawu wchodzi przystawka Multiball do trójpłaszczyznowego ruchu w stawie nadgarstkowym i przystawka Multiboard do łączonej terapii wszystkich części kończyny górnej.
HandTutor
To kolejny unikalny sprzęt rehabilitacyjny, którym może pochwalić się Ośrodek Polanika. Doskonały dla dorosłych i dzieci.
HandTutor™ jest programem rehabilitacyjnym ręki składającym się z aktywnych ćwiczeń. System oparty jest o bezpieczną i wygodną rękawicę zawierającą czujniki położenia i szybkości oraz oprogramowanie. Umożliwia fizykoterapię oraz rehabilitację w oparciu o ćwiczenia indywidualnie służące poprawie zaburzeń czynności ręki jak zakres, a także dokładność i szybkość ruchu. Program umożliwia także bardzo dokładną ocenę zaburzeń funkcji ręki.
Wśród wskazań do rehabilitacji przy pomocy HandTutor są m.in. choroba Parkinsona, porażenie mózgowe, wylew i udar, stwardnienie rozsiane, wszelkie kontuzje i zabiegi nerwu łokciowego i promieniowego, nadgarstka i palców.
ReoAmbulator
To urządzenie to nic innego, jak robot do terapii chodu znajdujący uznanie wśród szerokiej grupy pacjentów, u których umiejętność chodu została utracona lub zaburzona w konsekwencji udarów, urazów kręgosłupa, porażenia mózgowego, chorób zwyrodnieniowych lub innych chorób neurologicznych i ortopedycznych. Terapia odbywa się w bezpiecznych warunkach, zapewniając optymalne odciążenie i pomoc w reedukacji chodu.
Największe zalety ReoAmbulatora to:
- Zautomatyzowany proces reedukacji chodu, równowagi i koordynacji dla dzieci i dorosłych,
- Maksymalne bezpieczeństwo i komfort dzięki systemowi czujników, pasów i uprzęży,
- Stopniowanie trudności i 4 tryby terapii,
- Raportowanie postępów terapii,
- Naturalny wzorzec chodu.
Fisiotek
To specjalna szyna do ćwiczeń biernych kończyn z programowalnym pilotem.
Maszyna doskonale sprawdza się m.in. po złamaniach w obrębie kończyny dolnej, rekonstrukcjach z zespoleniem kości, przykurczach mięśni w obrębie stawu kolanowego, unieruchomieniach w następstwie uszkodzeń torebki stawowej, struktur okołostawowych (błony maziowej, kaletek) stawu kolanowego i biodrowego, zwapnień okołostawowych, operacjach łąkotek, zapaleniach ścięgien czy w przypadku hipermobilności stawowej.
Ćwiczenia z zastosowaniem Fisiotek są wygodne i bezbolesne. Pacjent może ćwiczyć w pozycji siedzącej lub leżącej, stabilność zapewnia poczucie bezpieczeństwa a karta pamięci pozwala na zapisanie danych dotyczących programu ćwiczeń indywidualnego pacjenta.
W Ośrodku Polanika posiadamy również sprzęt Fisiotek do ćwiczeń usprawniających kończynę górną, a dokładnie łokieć i staw barkowy.
Kombinezon Dunag
Dunag 02 jest miękką proprioceptyczną, dynamiczną ortezą składająca się ze spodenek, kamizelki, nakolanników oraz butów ze specjalnymi przyłączeniami. Wszystkie te części są wzajemnie połączone poprzez system elastycznych konektorów. Dunag 02 jest bezpiecznym i efektywnym urządzeniem rehabilitacyjnym, które zostało stworzone wraz z intensywnym programem ćwiczeń w celu przyśpieszenia progresu dziecka. Metoda Dunag 02 służy do leczenia dzieci z Porażeniem Mózgowym. Jest ona zindywidualizowanym intensywnym programem rehabilitacyjnym mającym na celu rozwój siły i funkcji (należności w codziennych czynnościach – czworakowanie, chodzenie, samoobsługa). Metoda służy do zwalczania negatywnych efektów braku ruchu, obniżonej siły mięśniowej i sprawności fizycznej. Powstała jako alternatywa do innych mniej efektywnych metod terapii. Jednym z głównych podstaw tej metody jest teoria rozwoju i treningu siły oraz powysiłkowych zmian fizjologicznych i morfo- funkcjonalnych: organizm niepełnosprawnego dziecka jest podczas ćwiczeń traktowany jak pełnosprawna osoba. Metoda Dunag 02 jest nowoczesną metodą ćwiczeń w fizjoterapii wykorzystującą wiedzę z zakresu fizjologii treningu i fizjologii wysiłku sportowego. Celem rehabilitacji w kombinezonie są:
- normalizacja tonusu mięśniowego dziecka
- zwiększenie aktywnego zakresu ruchowego
- zwiększenie siły oraz wytrzymałości
- zwiększenie i polepszenie kontroli nad wzmocnionymi mięśniami pozwalające dziecku na polepszenie funkcji i osiągnięcie niezależności ruchowej
Efekty używania kombinezonu:
- polepsza propriocepcję
- redukuje patologiczne odruchy
- przywraca prawidłowa postawę oraz wzór ruchu
- zapewnia zewnętrzną stabilizację cała i wspomaga osłabione mięśnie
- koryguje prawidłowe ustawienie elementów ciała
- wpływa na układ błędnikowy
- stymuluje mózg oraz polepsza pracę Centralnego Układu Nerwowego
- prowadzi stymulację dotykową i sensoryczną
- poprawia płynność mówienia i wymowę
- obciąża ciało dziecka siłami podobnymi do sił grawitacyjnych
Sala Doświadczania Świata
To specjalnie przygotowany pokój, w którym dzieci otwierają swoje zmysły. Sala Doświadczania Świata tworzy przyjazne, magiczne warunki, w których oddziałujemy na najmłodszych pacjentów poprzez dotyk, dźwięki, muzykę, zapachy, światło uzyskując efekt pobudzenia lub wyciszenia w wybranych obszarach percepcji. Główne cele tej metody to: rozwój umiejętności komunikacji niewerbalnej, pośredniczenie w doświadczaniu środowiska, przyśpieszenie procesów rozwoju i poprawienie zdolności do nauki.
Terapia prowadzona w Sali Doświadczania Świata sprawia, że dzieci są zrelaksowane, wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa, zanika strach, a co za tym idzie łatwiej przychodzi im wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Sala w Ośrodku Polanika wyposażona jest m.in. w łóżko wodne, interaktywną podłogę, zabawki i przedmioty o różnej wielkości i teksturze, różnokolorowe światła w różnym kształcie i natężeniu, piłki gimnastyczne czy urządzenie do aromaterapii.
Chcecie przekonać się jak to wszystko działa w praktyce? Zapraszamy do Ośrodka Polanika!