
5 na 100 dzieci ma autyzm. Jak wychowywać, rehabilitować i uczyć życia dziecko z autyzmem? Jak naukę wpleść w zabawę? Jak poprzez przyjemne elementy odnieść zamierzony rehabilitacyjny cel? Na te pytania odpowiedzą specjaliści podczas III edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Autyzm – terapia poprzez zabawę”, które odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu już 7 grudnia na terenie Ośrodka Rehabilitacyjnego „Polanika”.
JAK ZDOBYĆ BILET?
Wstęp na konferencję jest bezpłatny, ale obowiązują bilety. Dlaczego? Z racji ograniczonej liczby miejsc. Dodatkowo wprowadziliśmy bilety z możliwością obiadu, co wiąże się z opłatą za ten właśnie obiad.
Bilety można rezerwować na stronie portalu Evenea – https://evenea.pl/event/iiikonferencjaautyzm/
DLA KOGO?
Rodzice z dziećmi z autyzmem.
CO CIĘ CZEKA?
7 grudnia 2019 r., od 10:00:
- merytoryczne wykłady specjalistów z całej Polski
- praktyczne wskazówki, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu
- przerwa kawowa, przekąski
- obiad konferencyjny (płatny)
- całodniowe animacje dla dzieci bezpłatne konsultacje z terapeutami
- zniżka do oceanarium Oceanika
- bezpłatne wejście na basen dla dziecka z autyzmem i rodzica, 41 260 50 60, recepcja@polanika.pl
PROGRAM
10:00-11:00 — rejestracja uczestników w recepcji, oprowadzenie po ośrodku, gabinetach terapeutycznych i części rehabilitacyjnej,
11:00-11:15 — uroczyste otwarcie – Krzysztof Żołądek, prezentacja możliwości rehabilitacyjnych Ośrodka Polanika, prezentacja prelegentów,
11:15-11:45 — Karolina Moćko, rehabilitant i dogoterapeuta ośrodka Polanika, „Uśmiech w terapii”,
11:45-12:15 — Magdalena Pawlik-Paciorek, Fundacja Dogadanka, „Animaloterapia jako forma wspomagająca pracę z dzieckiem z autyzmem”,
12:15-12:45 — Robert Adamczyk, psychoterapeuta ośrodka Polanika, „Rozmowa poprzez zabawę. Zastosowanie Play Therapy w budowaniu i wspieraniu umiejętności kontaktu z dzieckiem”,
12:45-13:00 — przerwa kawowa
13:00-13:30 — Monika Moćko i Agnieszka Jędras, Baja Patataja Kielce i Planeta A Kielce, „Wspieranie rozwoju zabawy dziecka z autyzmem”,
13:30-14:00 — Iza Dulewicz, mama dwóch dziewczynek z zespołem Aspergera, „Autyzm – emocje rodzica po diagnozie i ich wpływ na relacje z dzieckiem”,
14:00-14:30 — obiad konferencyjny, jadalnia
14:30-15:00 — Edyta Teter, pedagog dziecięcy, „Czy nowe technologie pomagają w terapii dzieci autystycznych? Wykorzystanie narzędzi ze sfery robotyki w pracy, nauce, terapii i zabawie z dziećmi autystycznymi – robot Photon oraz inne narzędzia edukacyjne – Scottie Edu, Ozobot.”
14:30 — wspólne zdjęcie z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu
14:30-15:30 — obiad konferencyjny, jadalnia
10:30-15:30 — animacje dla dzieci (tematyka do ustalenia)
od godz 13:00 — bezpłatne wejście na basen dla dziecka z autyzmem i rodzica,
dodatkowo dla dziecka bezpłatne wejście na atrakcje w Kompleksie Świętokrzyska Polana z okazji Mikołajek.
PILNE:
Po zapisaniu się na konferencję prosimy osoby chętne do skorzystania z noclegu o kontakt recepcja@polanika.pl lub 41 260 50 60 w celu rezerwacji miejsca noclegowego:
Opłaty za dobę (od kolacji do śniadania):
Domy Polanika:
120 zł/osoba dorosła
90 zł/dziecko do 8 roku życia
Dostawka: 60 zł
Budynek Główny:
140 zł/osoba dorosła
110 zł/dziecko do 8 roku życia
Dostawka: 70 zł
15 zł / dopłata za dietę (wymagane zgłoszenia do 04.12.2019 na adres: anna.krol@polanika.pl)
NASI PRELEGENCI

Karolina Moćko
Oligofrenopedagog, a zarazem hipoterapeuta i dogoterapeuta ośrodka Polanika. Często w zajęciach pomaga jej wierny czworonożny przyjaciel – Maks. Dlatego terapia poprzez zabawę jest jej bardzo bliska. Co dodatkowo zgłębiała podczas szkoleń i kursów, m.in. organizowanych w Krakowie warsztatów „jak efektywnie pomagać osobom z autyzmem pokonywać wyzwania społeczne i w sposób pełen radości, akceptacji i dobrej zabawy spędzać wolny czas.
Podczas konferencji dowiemy się od niej czym jest „uśmiech w terapii”.

Magdalena Pawlik-Paciorek
Założycielka Fundacji DOGadanka, oligofrenopedagog. Prowadzi zajęcia z terapii wspomagającej (arteterapia, dogoterapia) od 7 lat. Szkoli i dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami. Posiada wieloletnie i wieloaspektowe doświadczenie niezbędne do pracy z osobami z niepełnosprawnością, z osobami zdrowymi w różnym wieku, w tym z autyzmem, który leży w sferze jej zainteresowań. W swojej pracy łączy elementy dogoterapii z arteterapią, biblioterapią i polisensoryczną stymulacją zmysłów.
Założona przez nią Fundacja DOGadanka powstała by tworzyć przestrzenie społecznej wrażliwej na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. Dąży do wzmocnienia potencjału jednostek, a przez to i całego społeczeństwa. Pozwala budować relacje społeczne oparte na szacunku i zrozumieniu potrzeb. Fundacja wspiera dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz ich rodziny przez wieloprofilowe działania terapeutyczne, których nieodłącznym elementem jest zabawa.
W czasie konferencji dowiemy się czym jest animaloterapia i jak działa jako forma wspomagająca pracę z dzieckiem z autyzmem.

Robert Adamczyk
Psychoterapeuta, oligofrenopedagog, a do tego specjalista ds. psychotraumatologii. Swoją wiedzę wykorzystuje w pracy w ośrodku Polanika. Jest specjalistą od zajęć z dziećmi i młodzieżą. Jest też specjalistą od pedagogiki traumy.
Podczas konferencji opowie nam o rozmowie poprzez zabawę z zastosowaniem Play Therapy w budowaniu i wspieraniu umiejętności kontaktu z dzieckiem.

Monika Moćko
Pedagog specjalny, oligofrenopedagog, terapeuta zachowań werbalnych, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, rewalidant, specjalista w zakresie terapii dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju (spektrum autyzmu, zespół Aspergera). Absolwentka studiów Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończyła liczne szkolenia i kursy z zakresu terapii osób ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością intelektualną (m.in. Picture Exchange Communication System, III stopniowy kurs Stosowanej Analizy Zachowań, VB-MAPP – ocena umiejętności i planowanie terapii, III stopniowy kurs Polskiego Języka Migowego, Metoda zachowań werbalnych, Od dźwięku do języka). Przez wiele lat pracowała w Krajowym Towarzystwie Autyzmu Oddział Kielce, członkini zespołu diagnozującego w zakresie całościowych zaburzeń rozwoju. Prowadzi zajęcia w zakresie Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Obecnie pracuje jako nauczyciel-terapeuta w Niepublicznym Przedszkolu Baja Patataja, a także jest współwłaścicielką gabinetu terapeutyczno-pedagogicznego AWiP.
W trakcie konferencji wspólnie z Agnieszką Jędras przybliży nam to, jak ważne jest wspieranie rozwoju zabawy dziecka z autyzmem.

Agnieszka Jędras
Nauczyciel wychowania przedszkolnego, certyfikowany terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta ręki, oligofrenopedagog. Na codzień pracuje w przedszkolu jako wychowawca w grupie integracyjnej, a poza tym prowadzi terapię indywidualną z zakresu integracji sensorycznej.
W trakcie konferencji wspólnie z Moniką Moćko przybliży nam to, jak ważne jest wspieranie rozwoju zabawy dziecka z autyzmem.

Izabela Dulewicz
W przeszłości manager w korporacjach polskich i międzynarodowych, właściciel firmy szkoleniowej, prezes fundacji. Prywatnie szczęśliwa mama dwóch wspaniałych córeczek – Basi i Tosi. Miłośniczka slow life i rodzicielstwa bliskości.
W trakcie konferencji opowie nam jakie emocje towarzyszą rodzicom po usłyszeniu diagnozy i o tym jaki ma ona wpływ na relacje z dzieckiem.

Edyta Teter
Nauczyciel, pedagog dziecięcy, pedagog szkolny z ponad 26-letnim stażem nauczycielskim w placówkach oświatowych. Do tego to także magister pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, specjalista terapii pedagogicznej i gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, nauczyciel edukacji przedszkolnej wczesnoszkolnej oraz informatycznej. Edukator Bezpieczeństwa Cyfrowego programu cyfrowobezpieczni.pl (praktyka w ponad 20 szkołach różnego typu, także specjalnych w prowadzeniu warsztatów i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego i bezpieczeństwa w sieci). Latarnik Polski Cyfrowej z certyfikatem do prowadzenia szkoleń komputerowych z osobami 44+ z wykorzystaniem najnowszych narzędzi typu tablet, smartfon oraz aplikacji na andrioda. Mobilny Doradca Sektora 3.0 – w elitarnej grupie 100 Mobilnych Doradców Sektor 3.0, Polsko Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Pomaga, szkoli, doradza, inspiruje. Ofiaruje bezpłatną! pomoc z zakresu technologii mobilnej, internetu: wsparcie ngo w korzystaniu z nowych technologii, a w szczególności w dziedzinie internetowych platform i narzędzi do zarządzania projektami oraz zespołem. Prowadzi też zajęcia, prezentacje i warsztaty z Photonem.
Podczas konferencji dowiemy się czy nowe technologie pomagają w terapii dzieci autystycznych, a dodatkowo zobaczymy jak wykorzystać dostępne narzędzia ze strefy robotyki w codziennej pracy z dzieckiem austystycznym, w nauce i w zabawie. Pomoże w tym robot Photon oraz inne narzędzia edukacyjne – Scottie Edu i Ozobot.
PILNE:
Po zapisaniu się na konferencję prosimy osoby chętne do skorzystania z noclegu o kontakt recepcja@polanika.pl lub 41 260 50 60 w celu rezerwacji miejsca noclegowego:
Opłaty za dobę (od kolacji do śniadania):
Domy Polanika:
120 zł/osoba dorosła
90 zł/dziecko do 8 roku życia
Dostawka: 60 zł
Budynek Główny:
140 zł/osoba dorosła
110 zł/dziecko do 8 roku życia
Dostawka: 70 zł
15 zł / dopłata za dietę (wymagane zgłoszenia do 04.12.2019 na adres: anna.krol@polanika.pl)