5 na 100 dzieci ma autyzm. Jak wychowywać, rehabilitować i uczyć życia dziecka z autyzmem? Na te pytania odpowiedzą specjaliści podczas drugiej edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Autyzm w rodzinie – wyzwanie naszych czasów?”, która odbędzie się 1 i 2 grudnia 2018 r.
Ośrodek Rehabilitacyjny Polanika z przyjemnością dołącza do obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu.
Wstęp na konferencję bezpłatny, opłata tylko za obiad konferencyjny. Rejestracja online obowiązkowa do 28 listopada.
DLA KOGO?
Rodzice dzieci z autyzmem,
osoby dorosłe z autyzmem.
KIEDY?
1-2 grudnia 2018 r., sobota-niedziela,
od 11:00 do 17:30
GDZIE?
Ośrodek Rehabilitacyjny Polanika
ul. Laskowa 95 Chrusty k. Kielc
woj. świętokrzyskie
CO CIĘ CZEKA?
1 grudnia:
- merytoryczne wykłady specjalistów z całej Polski
- praktyczne wskazówki, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu
- przerwa kawowa, przekąski
- obiad konferencyjny płatny
- całodniowe animacje dla dzieci
- bezpłatne konsultacje z terapeutami, obowiązkowa rezerwacja
- zniżka do oceanarium Oceanika
- zniżka na turnus dla dziecka z autyzmem 10% rozpoczęty konferencją
- integracyjne ognisko z kiełbaskami i gitarą
- bezpłatne wejście na basen dla dziecka z autyzmem i rodzica, 41 260 50 60, recepcja@polanika.pl
2 grudnia:
- możliwość skorzystania z hipoterapii (płatne 50 zł)
- zniżka do oceanarium Oceanika
- dla posiadaczy karty JiM: dla dziecka bezpłatne wejście na atrakcje na Świętokrzyskiej Polanie
- zniżka na nocleg
NASI PRELEGENCI

Temat: Autyzm to nie koniec świata, to po prostu inny świat. System wsparcia na rzecz osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w małym mieście.
Agnieszka Pujsza-Pomorska – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” w Lęborku, Mama 10–letniego Leszka z autyzmem. Zawodowo główna księgowa w Sp. z o.o., społecznik lokalny na rzecz osób niepełnosprawnych i seniorów. W swoim mieście Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”, którego jest prezesem prowadzi szeroki program wsparcia dla osób (głównie dzieci) z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin.

Temat: Specyficzne uwarunkowania autystów do podlegania lub stosowania przemocy.
Anna Lachowska i Robert Saładajczyk – Prezes Fundacji PRZEMOCNIe i wolontariusz „żywy przykład autoterapii”.
Sztandarowy problem łączący naszą działalność antyprzemocową z autyzmem, to specyficzne uwarunkowania autystów do stawania się ofiarami lub sprawcami przemocy, choć zdecydowanie więcej jest tych pierwszych. Nasze odmienne postrzeganie sprawia, że łatwo wchodzimy, czy też raczej – dajemy się wciągać – w toksyczne relacje, a sposób, w jaki jesteśmy odbierani przez większość ludzi, często także przez specjalistów, wyjście z takich relacji mocno utrudnia. Brak świadomości różnic pomiędzy własnym a cudzym wewnętrznym światem, czyli ograniczona empatia, czyni autystów łatwymi ofiarami, łatwymi do sprowokowania a także niezwykle pewnymi swej niewinności agresorami.

Temat: „Fiksacje czy zainteresowania? – czyli szczególne pasje u osób ze spektrum autyzmu”
Anna Zagrodzka – oligofrenopedagog, mama 11-latka z ZA.
Bardzo często zdarza się, że osoby ze spektrum mają zainteresowania, hobby, które stają się obsesyjnymi. Różnią się one od zainteresowań osoby neurotypowej, które przecież też mają swoje pasje, a posiadanie jej przez człowieka jest cechą pożądaną. Osoby ze spektrum, gdy już znajdą swoje hobby, poświęcają mu bardzo dużo czasu, zagłębiając się w najdrobniejsze szczegóły. I nie ma znaczenia czy będą to owady, dinozaury, wszechświat czy transport publiczny Spędzają każdą wolną chwilę, wiele godzin, poszukując informacji, angażują rodzinę, czasem znajomych. W tym temacie są ekspertami, mogą mówić godzinami.
Zatem zechcemy poszukać odpowiedzi na kilka pytań: czy rzeczywiście pasje u osób ze spektrum to fiksacje i obsesje, czy może jednak zainteresowania? Jak wykorzystać potencjał młodego eksperta? Rozwijać czy hamować, gdzie jest granica? Czy fascynacje są ważne i jeśli tak, to dlaczego?

Temat: Nie jesteś sam z autyzmem – Grupa wsparcia dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera.
Barbara Barwacz-Mikuła – Większość z nas to rodzice dzieci z Zespołem Aspergera, ale członkami stowarzyszenia są także specjaliści zajmujący się tą tematyką, wolontariusze i inni ludzie dobrej woli, którzy widzą sens i potrzebę działania na rzecz osób dotkniętych tym typem niepełnosprawności. Po latach spotkań w niesformalizowanej grupie zdecydowaliśmy się na powołanie Stowarzyszenia. Obserwujemy bowiem na co dzień piętrzące się trudności związane z życiem przedszkolnym, szkolnym, z uzyskaniem informacji, diagnozy, leczenia, dostępu do odpowiedniej terapii dla naszych dzieci. Spotykamy się w grupie wsparcia po to, by się wspierać, wspólnie omawiać nasze doświadczenia i nie być samemu z problemami, które czasem przekraczają nasze możliwości. Organizujemy wyjazdy i zajęcia integracyjne. Prowadzimy dla dzieci warsztaty naukowe we współpracy z uczelniami wyższymi oraz spotkania z ekspertami dla rodziców „jestem ZA nauką”.

Temat: Pacjent-Koń-Terapeuta.
Karolina Moćko jest terapeutą Ośrodka Rehabilitacyjnego Polanika i na co dzień pracuje z naszymi pacjentami jako oligofrenopedagog, jest również specjalistką animaloterapii (dogoterapia oraz hipoterapia).
Podczas Konferencji poprowadzi niezwykle ciekawą prelekcję z zakresu hipoterapii na temat: „Pacjent-Koń-Terapeuta”.
Dodatkowo Karolina będzie dla Państwa dostępna na indywidualnych konsultacjach odbywających się 1 grudnia od godziny 10:30.

Temat: NeuroTaktylna terapia.
Klaudia Chmiel to terapeutka Ośrodka Rehabilitacyjnego Polanika. Na co dzień zajmuje się fizjoterapią naszych Pacjentów. Nie będzie to pierwsze wystąpienie Klaudii, znamy ją między innymi z prelekcji podczas Konferencji „Z MPD na co dzień”. Klaudia przygotuje dla Państwa prezentację na temat: „NeuroTaktylna terapia”.
Będzie również służyła swoją radą podczas indywidualnych konsultacji, które będą odbywały się 1 grudnia od godziny 10:30.

Temat: „System wsparcia dla rodziców. Jestem rodzicem! Nie terapeutą.”
Barbara Seweryn-Skucha – Jest mamą Ani, 9-latki, u której 6 lat temu zdiagnozowano autyzm. Ponadto wiceprezes Stowarzyszenia „ROZWIJAMY PASJE” oraz administratorka grupy o autyzmie.
Z momentem diagnozy moje, życie diametralnie się zmieniło. Rezygnacja z pracy, codzienne terapie, wyjazdy, bezsilność, a przede wszystkim brak jakiejkolwiek pomocy ze strony państwowych instytucji, sprawiły, że musiałam szukać jakiegokolwiek wsparcia na własną rękę. Ciągły strach, zmartwienia spowodowały u mnie stany depresyjne i silne lęki, starałam się radzić sobie sama, niestety depresja i załamanie nerwowe mnie pokonało, sama potrzebowałam terapii, która przyniosła bardzo dobry skutek.
Wokół mnie znalazły się osoby, które naprowadziły mnie i pomogły wrócić do równowagi psychicznej. Dzięki wspaniałym ludziom, osobom które same doświadczyły kryzysu psychicznego, mogę robić to co lubię i to co najbardziej pomaga mi w życiu, a mianowicie pomagać innym w potrzebie.
Jak udało mi się przezwyciężyć strach, lęki, stany depresyjne? Jak pogodzić, oddzielić życie rodzinne od zaburzenia rozwojowego? Jak cieszyć się miłością rodzinną? I w jaki sposób uświadamiać ludzi co to autyzm? Tymi właśnie zagadnieniami będę chciała podzielić się z rodzicami. Moje motto życiowe brzmi : „Odnaleźć siebie, umiłować to, co trwa i poczuć, jak piękne jest życie.”

Temat: W kierunku poprawy jakości życia: Farma Życia – miejsce zamieszkania, terapii, pracy.
Szanowni Państwo, nazywam się Edward Bolak, jestem specjalistą ds. autyzmu Fundacji Wspólnota Nadziei tworzącej ośrodek Farma Życia dla dorosłych osób z ASD w Więckowicach koło Krakowa. Od ponad 15 lat współpracuję i współtworzę to przedsięwzięcie.
Podczas mojej prelekcji, chcę zaprosić Państwa do wspólnego zastanowienia się nad problemami dorosłości i przyszłości niesamodzielnych osób z autyzmem, rolą rodzin i organizacji pozarządowych w tworzeniu nowych rozwiązań, nadziejami i możliwościami w tym zakresie.
Przypadające w tym roku dwudziestolecie istnienia Fundacji Wspólnota Nadziei, którą reprezentuję, to okazja do podzielenia się naszymi doświadczeniami: dokonaniami, sukcesami ale i porażkami, które także mogą być pouczające i pomocne w tworzeniu miejsc nowych, przyjaznych, tworzonych w innym kontekście i innych warunkach.
Moim celem, jest danie Państwu odrobiny nadziei, ale wiem, że nie będzie to nadzieja łatwa. Mimo to warto spróbować! Zapraszam.
REJESTRACJA NA KONFERENCJĘ BEZ NOCLEGÓW
Brak możliwości dokupienia obiadu na miejscu.
REZERWACJA NOCLEGÓW
DOMY POLANIKA
doba od kolacji do śniadania
- osoba dorosła – 120 zł
- dziecko do 8 roku życia – 90 zł
- dostawka – 60 zł
BUDYNEK GŁÓWNY
doba od kolacji do śniadania
- osoba dorosła – 140 zł
- dziecko do 8 roku życia – 110 zł
- dostawka – 70 zł
- Dzieci do 3 roku życia bez dodatkowych świadczeń gratis.
NASI PARTNERZY
OFERTA DLA FIRM:
Jeżeli chciałbyś zaprezentować swoją firmę podczas konferencji skontaktuj się z nami: marlena.brzyskiewicz@swietokrzyskapolana.pl