
Fizykoterapia to jedno z zagadnień mieszczące w całej dziedzinie zwanej fizjoterapią.Mówiąc najprościej to zabiegi, które wykonują nowoczesne maszyny a nie ręce rehabilitantów. Wśród nich są np. ultradźwięki, krioterapia, laser czy różnego rodzaju prądy. O tym w jaki sposób pomaga nam fizykoterapia opowiada Katarzyna Wyrębek, terapeutka Ośrodka Polanika.
Czy fizykoterapia to coś nowego, czy coś z czego rehabilitujący się pacjenci korzystają od dawna?
Medycyna fizykalna to między innymi oddziaływanie na organizm rozmaitymi bodźcami fizycznymi pochodzącymi z natury np. ciepło, zimno, kąpiele. To sposób na zdrowie znany od około V wieku naszej ery, a więc dowód na to, że zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane są od dawien dawna choćby przy zwalczaniu uporczywych dolegliwości bólowych czy przyspieszeniu gojenia urazów. Wiele z tradycyjnych metod fizykalnych zachowało się do dziś, ale innowacyjne rozwiązania technologiczne sprawiły, że fizykoterapia działa obecnie szybciej, dokładniej i w o wiele większym zakresie. Lasery, magnetoterapia, elektroterapia czy ultradźwięki potrafią zdziałać cuda.
W czym zatem konkretnie mogą pomóc tego typu zabiegi?
Fizykoterapia ma szerokie zastosowanie przede wszystkim w ortopedii i reumatologii a także neurologii. Zabiegi pobudzają procesy biologiczne w tkankach, dzięki czemu możliwe jest zlikwidowanie bólu, obrzęków, wysięków i stanów zapalnych. W dużym skrócie stosuje się je po zabiegach operacyjnych, złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, w przypadku uszkodzeń tkanki łącznej i torebek stawowych, w stanach zwyrodnieniowych. Poszczególne zabiegi pomagają również w stymulacji mięśni, terapii chorób nerwów obwodowych i zmniejszaniu blizn. Fizykoterapia wykorzystywana jest więc również z powodzeniem na przykład w stomatologii czy dermatologii.
Czy są jeszcze jakieś inne zalety tych metod?
Przede wszystkim czas i cena. Niektóre metody stosuje się systematycznie jedynie przez kilka minut a rezultaty są często zaskakujące. Ceny zabiegów w Ośrodku Polanika rozpoczynają się już od 5 zł.
Innowacyjny sprzęt, którym dysponuje Ośrodek Polanika można zastosować we wszystkich wyżej wymienionych schorzeniach. Czy na liście zabiegów znajdują się jakieś trudnodostępne w innych placówkach?
Wśród unikalnych terapii, których jest cała lista, znajduje się na pewno ta z użyciem aparatu Salus-Talent, czyli sprzętu do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej.Pozwala on na miejscowe przyłożenie precyzyjnego pola elektromagnetycznego przenikającego warstwy odzieży, tkanek oraz kości, stymulując ściśle wyznaczony obszar w głębi ciała. Ludzki organizm stanowi dobry przewodnik dla pola magnetycznego. W przeciwieństwie do stymulacji elektrycznej działającej jedynie na powierzchni w momencie przyłożenia wysokoenergetycznego pulsacyjnego pola magnetycznego, tkanki są stymulowane w głąb organizmu. W następstwie pobudzone są komórki nerwowe, mięśnie oraz naczynia krwionośne. Głębokość penetracji sięga do 10 cm i dochodzi do miejsc niedostępnych dla innych aparatów podobnego typu.
Dysponujemy także terapią laserem wysokoenergetycznym mającym na celu uzyskanie efektu biostymulującego i przeciwbólowego. Miejscowa stymulacja tkanek powoduje ich regenerację na poziomie komórkowym. Prowadzi do zwiększenia metabolizmu tkankowego, przyśpiesza gojenie i redukuje ból. Wysoka moc lasera umożliwia głębsze oddziaływanie i przenikanie światła do tkanek niż jest to w przypadku zwykłej laseroterapii. Metoda ta jest skuteczna w walce z bólem ostrym jak i przewlekłym i ma pozytywne zastosowanie w rehabilitacji wielu chorób i dolegliwości.
Coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza u sportowców, cieszy się zabieg przy pomocy fali uderzeniowej. Są to fale akustyczne przenoszące energię w bolące miejsca, które stymulują procesy leczenia i regeneracji ścięgien i tkanek miękkich. Posiadamy nowoczesny i skuteczny aparat do zwalczania przewlekłego bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym. Fala uderzeniowa należy do najbezpieczniejszych metod nieinwazyjnego leczenia stosowanego w ortopedii, medycynie sportowej oraz fizjoterapii. Co więcej metoda ta nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Czy to zabiegi „dla wszystkich”? Czy są jakieś przeciwwskazania?
Nie ma czegoś takiego jak przeciwskazanie do zastosowanie fizykoterapii w ogóle. Są jednak grupy zabiegów, które u poszczególnych pacjentów trzeba wykluczyć ze względu na ich dolegliwości. Wśród takich schorzeń są choroba nowotworowa, rozrusznik serca, nadciśnienie, arytmia, nadczynność i niedoczynność tarczycy, epilepsja, stany ostrej niewydolności krążenia, cukrzyca, ale także przyjmowanie leków światłouczulających. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii fizykalnej skonsultować się z lekarzem, który powinien wypisać skierowania na konkretne zabiegi, dopisując jednocześnie najważniejsze przeciwwskazania. Obecnie może zrobić to lekarz specjalista, ale również lekarz rodzinny.