Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego to wydarzenie propagowane od lat. Mózgowe Porażenie Dziecięce statystycznie występuje u 2 na 1000 urodzonych dzieci, a na świecie obecnie jest ponad 17 milionów osób dotkniętych tą niepełnosprawnością. Ośrodek Polanika aktywnie dołącza do akcji.
Z tej okazji Ośrodek Polanika przygotował Ogólnopolską Bezpłatną Konferencję “Z MPD na co dzień”.
DLA KOGO?
Rodzice dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym,
osoby dorosłe z mózgowym porażeniem.
KIEDY?
6 października 2018 r., sobota, od 10:00 do 15:00
CO CIĘ CZEKA?
- bezpłatny wstęp
- wykłady specjalistów
- praktyczne wskazówki, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu
- przerwa kawowa
- bezpłatne animacje dla dzieci w trakcie trwania
- bezpłatny basen
- bezpłatne konsultacje z terapeutami
- możliwość rozmowy z przedstawicielem PFRON o dofinansowaniach
- możliwość skorzystania z hipoterapii (płatne)
- stoiska firm
- zniżka do oceanarium Oceanika
- welcome pack z gadżetami
- zniżka na turnus MPD 10% w październiku, 2 zabiegi gratis dla dzieci i 2 dla opiekuna w ramach turnusu
- możliwość integracji z innymi rodzicami
- wspólne zdjęcie i kręcenie video z życzeniami z okazji Światowego Dnia MPD
NASI PRELEGENCI

Temat: Integracja odruchów w MPD
Klaudia Chmiel ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi z MPD. Wśród ukończonych przez nią kursów są m.in. PNF, Trójwymiarowa korekcja skolioz wg K. Schroth, Terapia cranio-sacralna, Integracja odruchów dynamicznych i Posturalnych wg Masgutovej, Terapia tkanek miękkich w pediatrii, Terapia manualna kręgosłupa, terapia mieśniowo-powięziowych punktów spustowy, Terapia ręki, Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne.

Temat: Z MPD na co dzień
Ewa Siuda urodziła się w 32 tygodniu ciąży, czyli jest wcześniakiem. W 8 miesiącu życia rozpoznano u niej mózgowe porażenie dziecięce. Jedynym z pierwszych objawów była nieumiejętność samodzielnego siedzenia. Rodzice rozpoczęli rehabilitację, która w różnej intensywności trwa do dzisiaj. Ewa ma poczucie i świadomość niedoskonałości swojego ciała, ale stara się być jak najbardziej samodzielna.
Napotkawszy na swojej drodze rehabilitacyjnej Ośrodek Polanika w Chustach chciała świadomie uczestniczyć w zajęciach z dziećmi niepełnosprawnymi i pokazać dzieciom z chorobami psychoruchowymi oraz, a może szczególnie i rodzicom, i opiekunom, że wiarą ciężką pracą i własnym zaangażowaniem może być kimś kto, podzieli się zdobytymi umiejętnościami niekoniecznie najwyższymi.
Codzienna praca w dziale animacji w Ośrodku z jednej strony jest próbą wciągnięcia dzieci w różnego rodzaju czynności, których celem jest osiągniecie jak największej samodzielności. Dla Ewy to też jednak swoista rehabilitacja.

Temat: Metodyka i możliwości prawidłowego pozycjonowania pacjenta (w pozycji siedzącej, stojącej oraz pozycjach pośrednich) dzięki odpowiednio dobranemu zaopatrzeniu w sprzęt ortopedyczny
Firma Liv Care Technology, której przedstawicielem jest Pan Rafał Mikołajczyk, projektuje, produkuje i dostarcza innowacyjne, najwyższej jakości wyroby medyczne, realnie wspomagające rehabilitację osób niepełnosprawnych. Specjalnością firmy są multifunkcyjne urządzenia rehabilitacyjne (seating systems) oraz pionizatory (standing frames). Firma buduje swoją przewagę konkurencyjną poprzez umiejętność właściwego określenia potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przygotowywanie urządzeń, które dzięki swojej niespotykanej na rynku wielofunkcyjności, spełniają bardzo szeroką gamę potrzeb.

Temat: Nie mówię ale chcę się komunikować – o komunikacji alternatywnej słów kilka
Psycholog Dziecięcy specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym. Pani Ewelina prowadzi indywidualne konsultacje dla rodziców mające na celu ocenę rozwoju dziecka i dobór odpowiednich zabaw i zabawek stymulujących dalszy rozwój oraz wsparcie kompetencji rodzicielskich. Wykonuje testy diagnostyczne dot. oceny rozwoju dziecka, diagnozy problemów emocjonalnych, zaburzeń zachowania oraz zajmuje się diagnozą potrzeb komunikacyjnych dzieci i wprowadzaniem strategii komunikacyjnych z wykorzystaniem komunikacji alternatywnej (AAC).
Ewelina Mocarska pracuje z dziećmi od 2007 roku, zbierając doświadczenie w niezliczonej liczbie poradni, przedszkoli i szkół. Od 2011 roku pracuje w Ośrodku Wczesnej Interwencji Medycznej i Rehabilitacji dla Niemowląt, Dzieci i Młodzieży. Od 2015 roku jest w zespole Instytutu Dzielny Miś. Psychologia to również jej hobby – wolne chwile spędza na czytaniu książek psychologicznych. A kiedy naprawdę potrzebuje przerwy od psychologii, to wówczas idzie na rower lub jedzie do Berlina, gdzie możecie ją spotkać kilka razy w roku.
Członek Stowarzyszenia na rzecz Propagowania Wspomagających Sposobów Porozumiewania się Mówić bez Słów – ISAAC Polska.

Temat: Świat malowany stopą
Pani Małgorzata od urodzenia jest osobą niepełnosprawną, ma dziecięce porażenie mózgowe . Choroba ta pozostawiła dość widoczne ślady, a mianowicie całkowity niedowład kończyn górnych i niewyraźną mowę. W tej sytuacji była zmuszona od małego dziecka posługiwać się stopami. To nimi wykonuje prawie wszystkie czynności, np. szyje na maszynie, prasuje, pisze długopisem i na klawiaturze komputera, ale przede wszystkim maluje obrazy. Mąż Pani Małgorzaty, Dariusz, wspiera ją we wszystkich działaniach, gorąco jej kibicuje oraz ze względu na trudności z mową Pani Małgorzaty, jest także jej tłumaczem. Od kilkunastu lat wspólnie organizują spotkania w szkołach i nie tylko. – Ogromnie nam zależy na tym, by uwrażliwiać ludzi, a szczególnie młode osoby na szacunek do własnego życia, gdyż dosłownie wystarczy jedna sekunda, jedna nie przemyślana chwila i wszystko co mamy może pęknąć jak bańka mydlana. Pragniemy też uwrażliwiać na szacunek do drugiego człowieka. Uważamy, że każdy człowiek, niezależnie od tego, jaki jest, zasługuje na szacunek.
Państwo Waszkiewicz są rodzicami 5-letniej Justynki.

Temat: Zastosowanie treningu siły i mocy u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym
Mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath i instruktor fitness.
Swoje doświadczenie w pracy z pacjentami z mpd zdobyła w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu pod Warszawą. W swojej pracy ceni sobie dokładne zbadanie pacjenta, omówienie celu terapii zarówno z rodzicem jak i dzieckiem. Pracuje z pacjentem w sposób funkcjonalny, wiele czasu poświęcam na pomoc w doborze zaopatrzenia ortotycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Protetyki i Ortotyki, gdyż interesuje mnie zastosowanie ortez Afo w terapii chodu. Wspólnie z Fundacją Mam Tę Moc zorganizowała pierwsze w Polsce szkolenie dla fizjoterapeutów „Zastosowanie funkcjonalnego treningu siły i mocy u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym GMFCS 1,2,3”. Pomaga pacjentom i rodzicom także w świecie online, prowadząc warsztaty na których ćwiczę z pacjentami (Facebook.mpd.ortohodzi). Objaśnia również to co dla rodziców niezrozumiałe.
Więcej o mnie na moim blogu www.ortochodzi.pl

Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka
ZAREJESTRUJ SIĘ (WYMAGANE)
Brak możliwości dokupienia obiadu na miejscu
NASI PARTNERZY
Relację online poprowadzi Marta Spyrczak, autorka bloga Matka Kazika.
www.facebook.com/marta.matkakazika/